- Na Miotle - https://www.namiotle.pl -

Kliknij, żeby wydrukować przepis


Mydełko – choinka

Posted By Ania On 8 grudnia 2014 @ 00:03 In kalendarz adwentowy | 3 Comments

Z dzisiejszego przepisu nie przyrządzicie nic do konsumpcji, ale za to możecie przygotować sympatyczny drobiazg pod choinkę. Co prawda można się pokusić o zrobienie mydełka od podstaw, czyli od wodorotlenku sodu, ale ja proponuję użycie półproduktów mydlarskich – łatwo, szybko i przyjemnie.

mydełko_nm1

Do przygotowania mydełek będą potrzebne:
 

baza mydlana przezroczysta

barwniki (ja użyłam spożywczych, w żelu)

esencja zapachowa (dowolna)

malutka foremka w kształcie kółka (może też być szeroka rurka do napojów)

silikonowa foremka do pieczenia ciastek

tyle zakrętek od słoików ile chcecie mieć kolorów kropek

 

W rondelku z grubym dnem rozpuszczamy (na malutkim ogniu)  niewielki kawałek bazy mydlanej (wystarczy plaster 1 cm).  Na każdą zakrętkę nakładamy odrobinę barwnika i wlewamy bazę mydlaną, rozdzielając po równo między wszystkie zakrętki. Mieszamy żeby barwnik się dobrze rozprowadził i odstawiamy do zastygnięcia. Gdy mydło zastygnie wycinamy foremką lub rurką kolorowe kółeczka.

W rondelku rozpuszczamy bazę mydlaną. Musicie ocenić wzrokowo ile bazy potrzeba na wypełnienie foremek, w których będziecie przygotowywać mydełka. Za pierwszym razem zostawcie jedną foremkę awaryjną gdyby masy mydlanej było za dużo, z czasem nabierzecie wprawy :). Bazę mydlaną najlepiej pokroić w drobne kostki, wtedy lepiej się będzie rozpuszczać. Gdy baza mydlana całkowicie się rozpuści dodajemy esencję zapachową i dobrze, ale delikatnie mieszamy. Nie mieszajcie za szybko i zbyt intensywnie żeby nie powstała piana, bo mydełko zastygnie z pianą i nie będzie łanie wyglądać. Do każdej foremki wkładamy po kilka kolorowych kółek. Rozpuszczoną bazę mydlaną wlewamy do foremek i na wierzch wsypujemy po kilka kółek. Odstawiamy mydełka do zastygnięcia.

Po zastygnięciu mydełka łatwo wyskoczą z silikonowych foremek.

Ja do przygotowania kolorowych kółek użyłam białej masy mydlanej, dlatego w choinkach są również białe kółeczka. Ale jeżeli zaczynacie swoją mydlaną przygodę i nie chcecie kupować dwóch baz mydlanych to przezroczysta baza wystarczy w zupełności.

mydełko_nm2


Kliknij, żeby wydrukować przepis

Copyright © 2013 Na Miotle. All rights reserved.