- Na Miotle - http://www.namiotle.pl -

Kliknij, żeby wydrukować przepis


Rogaliki drożdżowe z maślanką

Posted By Ania On 14 czerwca 2013 @ 08:17 In drożdżowe,pieczywo | 8 Comments

Rogaliki upiekłam już jakiś czas temu, ale musiałam je dobrze przetestować przed podaniem przepisu. A przepis jest bardzo fajny, bo wyrobione, surowe ciasto można przez 3-4 dni przechowywać w lodówce. Nie będę ukrywać, że rogaliki najlepsze są w tym pierwszym dniu, zaraz po zarobieniu, ale drugiego i trzeciego dnia też są dobre. Trzeba tylko pamiętać, że ciasto po wyjęciu z lodówki musi się ogrzać i dobrze wyrosnąć, bo to jest gwarancją dobrego smaku i puszystości rogalików.

rogaliki_nm2 

ROGALIKI DROŻDŻOWE Z MAŚLANKĄ

 

Rozczyn:

1 1/2 szklanki mąki

1 1/2 szklanki maślanki

50 g świeżych drożdży

3 łyżki ciepłej wody

1 łyżeczka cukru

————————

1/4 szklanki cukru

2 jajka

1/4 szklanki oleju roślinnego

1/4 łyżeczki sody

1 łyżeczka soli

2 1/2 szklanki mąki

 

Rozczyn:

Drożdże rozcieramy z łyżeczką cukru i ciepłą wodą. Gdy rozczyn lekko się spieni dodajemy mąkę i maślankę. Odstawiamy na 1,5 – 2 godzin. Rozczyn zwiększy objętość przynajmniej dwukrotnie.

Do wyrośniętego rozczynu dodajemy jajka, mąkę, sól, sodę i cukier. Wyrabiamy ciasto przez kilka minut. Gdy składniki dobrze się połączą dodajemy olej i wyrabiamy przez 10 – 15 minut. Gdyby ciasto było zbyt klejące można dodać trochę więcej mąki (ale nie więcej niż 1/2 szklanki).

Jeżeli nie będziecie piec rogalików od razu to na tym etapie wkładacie ciasto do plastikowego pojemnika, przykrywacie i umieszczacie w lodówce.  

Ciasto:

Jeżeli będziecie piec rogaliki od razu to odstawiamy ciasto do wyrośnięcia. Gdy podrośnie formujemy rogaliki: wałkujemy ciasto na okrągły placek, tniemy na trójkąty (najlepiej nożem do krojenia pizzy) i zwijamy rogaliki (zaczynając od podstawy trójkąta). Rogaliki można wypełnić dowolnym nadzieniem: nutellą, dżemem, budyniem. Można też upiec je bez nadzienia.  Uformowane rogaliki odstawiamy do wyrośnięcia (powinny podwoić objętość).

Po wyrośnięciu można posmarować rogaliki żółtkiem lub roztopionym masłem.

Rogaliki pieczemy 15-20 minut w temperaturze 190 stopni.

Przy przygotowaniu rogalików z ciasta, które przechowywaliście w lodówce trzeba wyjąć ciasto z lodówki około godziny wcześniej. Ciasto, po osiągnięciu pokojowej temperatury, wałkujemy na okrągły placek i dalej postępujemy tak jak przy rogalikach pieczonych bez przechowywania ciasta w lodówce.

 

rogaliki_nm3

rogaliki_nm1

 


Kliknij, żeby wydrukować przepis

Copyright © 2013 Na Miotle. All rights reserved.